وارد شوید ثبت نام

نکات مهم در شستشو لباس کودکان و نوزادان

بازدید: 331 بازدید

نکات مهم در شستشو لباس کودکان و نوزادان

لباس های کودکان و نوزادان نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. در صورتی که والدین از تکنیک های شستشوی پوشاک بچگانه آگاهی داشته باشند؛ عمر مفید لباس کودک افزایش می یابد و امکان از بین رفتن الیاف و رنگ پریدگی لباس به حداقل می رسد. بنا به این دلیل در این مقاله از مجله بژیو، قصد داریم شما را با جدیدترین روش های شستن لباس کودکان آشنا کنیم. مطمعنا شما به عنوان والدین از مراحل اولیه شست و شو و مراقبت صحیح از لباس کودکان آگاهی دارید. اما دانستن چند ترفند مانند خواندن برچسب مراقبت از لباس، ترفندهای از بین بردن لکه، رفع مشکل رنگ گرفتن پارچه و غیره می تواند کار شما را آسان تر کند.

همان طور که می دانیم نگهداری و مراقبت از لباس های بچگانه اهمیت بسیار زیادی دارد . تماس مستقیم پوشاک با پوست حساس کودکان این الزام را ایجاد می کند تا از لباس های تمیز، بدون آلودگی و نرم استفاده شوید. رعایت اصول شستشوی صحیح و به کارگیری نکات مهم در مراقبت از لباس کودک می تواند در این امر تاثیرگذار باشد و سلامتی کودک شما حفظ گردد.

نکاتی درباره شستن لباس کودکان برای اولین بار

برخی از افراد تصورمی کنند نو بودن لباس تازه خریداری شده به معنی تمیز بودن آن است. این تصور اشتباه است زیرا پوست کودکان و به خصوص نوزادان حساس است و شما نمی دانید لباس بچگانه خریداری شده قبل از خرید کجا بوده و در چه محیطی نگهداری شده است. از طرف دیگر امکان دارد لباس های جدید و نو رنگ ها اضافی روی خود داشته باشند که این مواد شیمیایی سبب قرمزی و حسایت پوست کودک می شود، بنابراین لازم است که حتما لباس کودکان قبل از استفاده حتما شسته شود. بعضی از پزشکان پیشنهاد می کنند لباس های کودکان و نوزادان را تا دو بار آبکشی کنید. این کار می تواند به پاک شدن مواد شیمیایی، شوینده و رنگ‌ها از لباس‌ها کمک کند و احتمال بروز آلرژی و حساسیت پوستی را نیز در نوزاد و خردسال کاهش دهد.

شستشوی مجزای لباس کودکان از بزرگسالان

برخی از مادرها عادت دارند که کلیه لباس اعضای خانواده را به صورت یک جا داخل ماشین لباس شویی قرار دهند تا شسته شوند. بهتر است پوشاک بچگانه به صورت جدا شسته شود، زیرا لباس های بزرگسالان و تکه های بزرگ لباس مانند حوله ها می توانند به لباس های کوچک کودک آسیب بزنند. به علاوه میکروب ها و آلودگی های لباس بزرگسالان در محیط داخل ماشین لباسشویی با لباس کودک درآمیخته شده و چندان خوشایند و بهداشتی نخواهد بود.

شستشوی صحیح لباس کودک و نوزاد با ماشین لباسشویی

لباس کودک و نوزاد را قبل از لباس های خودتان در ماشین لباسشویی بشویید. با شستن لباس ها، مواد حساسیت زا و میکروب های موجود در بافت لباس از آن خارج می شود. از آن جایی که کودکان پوست حساس و نازکی دارند، ممکن است این مواد باعث آسیب به پوست کودکان شود.

قبل از اولین مرتبه شستشو، به برچسب اطلاعات روی لباس توجه کنید. این برچسب اطلاعات دقیق در رابطه با نحوه شستشو، دمای مناسب و نگهداری لباس به شما می دهد. معمولا دمای مناسب آب برای شستشو لباس کودکان  و نوزادان، اب با دمای 30 تا 40 درجه سانتی گراد است. قبل از شستشو جوراب ها و لباس های کوچک کودکان را داخل یک کیسه توری قرار دهید.

توجه داشته باشید که استفاده از شوینده های قوی و آنزیم دار باعث تحریک، خارش و سوزش پوست بدن می شود. وقتی پای کودکان و نوزادان به میان می آید، با توجه به حساسیت پوستی  کودکان، اهمیت موضوع دو چندان می شود. بنابراین شوینده مناسب باید بی رنگ، بی بو، بدون آنزیم و ماده سفید کننده و براق کننده باشد. علاوه براین نیاز است بدانید که برای شستن لباس کودکان و نوزادان از موادی مانندنرم کننده و ضد الکتریسیته استفاده نکنید. این مواد باعث حساسیت پوست نوزاد و کودک می گردد. در صورت لزوم حتما از نرم کننده مخصوص کودکان استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده فاقد Bio و ضد حساسیت مناسب تر است.

برخی از والدین بر روی سلامت نوزادان بسیار حساس هستند و معمولا برای شستشوی لباس کودکان و نوزادان ماشینی جداگانه تهیه می کنند،باید گفت نیازی به خرید چنین ماشینی نیست. شما می توانید از همان ماشین لباسشویی منزل خود استفاده کنید. فقط همان طور که گفته شد لباس کودکان را به صورت جدا و قبل از لباس های خود بشورید. اگر نگران این هستید که مواد شوینده ی معمولی ممکن است برای پوست نوزاد اذیت‌کننده باشد، ابتدا یک یا دو تا از لباس‌های فرزندتان را با این مواد شوینده بشویید. اگر پس از پوشیدن لباس شسته‌شده، علائم حساسیت پوستی یا خارش در کودکتان احساس کردید، باید به دنبال بهترین مواد شوینده‌ی لباس مخصوص کودکان، بدون رنگ و عطر باشید. اگر باز هم پوست کودک تحریک شد، بهتر است مجدد لباس را بشویید یا از پودر صابون مخصوص لباسشویی استفاده کنید.

برنامه شستشوی لباس کودک (kidswear BABY 60  در لباسشویی)

معنی kidswear در لباسشویی یکی از سوالاتی هست که کسانی که میخواهند لباس کودک خود را بشورند می پرسند.  برنامه kidswear برای کسانی می باشد که دارای کودک می باشند و این برنامه برای این افراد تعبیه شده است. همانگونه که میدانید پاکیزگی برای کودکان خیلی مهم می باشد چون به دلیل سیستم دفاعی حساس کودک خیلی باید در لباس و نوع شستشو لباس کودک توجه کنیم.

برنامه شستشوی لباس کودک برای ضدعفونی کردن لباس‌های کودکان شما بسیار عالی هستند تا همیشه آن را از آلودگی و باکتری در امان نگه دارید. آنها همچنین دارای برنامه های اختصاصی هستند که به شما کمک می کند به راحتی لکه ها را از بین ببرید. این برنامه شستشو لباس کودک  به شما این امکان را می دهد که تمام لباس های کودک را بشویید تا کاملا تمیز شوند و دما را روی حداقل 60 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای بهینه سازی نتیجه اثر ضدعفونی کننده، استفاده از پودر شوینده مخصوص کودکان را توصیه می کنیم.

اکثر لباس‌های کودک نخی هستند و با برنامه شستشوی پنبه‌ای قابل شستشو هستند. برای نوزادان با پوست حساس، از برنامه  AllergyPlus  ماشین لباسشویی استفاده کنید تا به طور موثر مواد آلرژی زا را از لباس های شسته شده کودک پاک کنید.

شستشوی صحیح لباس کودک و نوزاد با دست

قبل از شستشو لباس با دست، ابتدا صابون یا مایع لباسشویی خود را به آب اضافه کنید و حسابی آن را هم بزنید تا در آب حل شود. این کار باعث می شود تا ماده شوینده ی شما به صورت موثرتری عمل کند و همین طور از باقی ماندن ذرات پودر یا صابون بر روی لباس شما نیز جلوگیری شود . باس کودک و نوزاد خود را در این محلول قرار دهید. خیلی لباس را چنگ نزنید.  توجه کنید که لباس باید خیلی دقیق آبکشی شود تا هیچ آثاری از مواد شوینده روی آن باقی نماند. برای شستشو آب ولرم و سرد مناسب تر از آب داغ هستند.

از بین بردن انواع لکه از روی لباس کودکان

بهتر است لکه را در همان لحظه ای که ایجاد می شود و هنوز تازه است، پاک کنید. ابتدا لباس را با آب سرد بشویید. لکه هایی هم که برای مدتی روی لباس بوده اند نیز با خیسانده شدن در آب تا حد زیادی از بین میروند. برای حذف اثر لکه از لباس نوزاد میتوانید از یک فرچه نرم و کمی صابون استفاده کنید. به آرامی از فرچه استفاده کنید تا بافت پارچه آسیب نبیند. در صورتی که لکه هنوز باقی بود از شویند قوی تری استفاده کنید. اما نه برای لباس هایی که به طور مستقیم با پوست کودک در تماس اند. مانند لباس های زیر.

لکه روغن

برای پاک کردن لکه های چربی از لباس کودک مقدار اضافی آن را برداشته و سپس روی لکه را با مقداری نشاسته ذرت و یا پودر تالک بپوشانید و بعد 10-15 دقیقه لباس کودک را با آب بشویید.برای از بین بردن لکه روغن بهتر است بعد از بررسی دستورالعمل محافظت از لباس، لباس را با حداکثر دمایی که به لباس صدمه نمی زند بشویید. برای اطمینان از نابودی لکه، تا خشک شدن لباس صبر کنید. زیرا لکه‌های روغن هنگام خیس شدن لباس ممکن است که در ظاهر از بین بروند، اما مجدد بعد از خشک شدن ظاهر می‌شوند.

لکه میوه و سبزیجات

روش اول این است که بلافاصله قسمت لک شده را در آب خنک بشویید. روش دوم، قسمت لک‌شده‌ی لباس را در ترکیب یک به یک الکل و آب به هم مالش دهید و سپس لباس را به‌طور معمول بشویید. گزینه‌ی سوم استفاده از پاک‌کننده‌ی لکه قبل از شست‌وشو و سپس پاک‌سازی لکه‌های قوی‌تر است. اما اگر با این روش لکه از بین نرفت، لباس را در محلولی از یک پیمانه سرکه‌ی سفید و یک پیمانه آب خیس کنید.

شکلات

لکه شکلات یکی از لکه های رایج در لباس کودکان است. ابتدا لباس را در آب ولرم با یک شوینده آنزیم دار یا لکه بر بشویید. سپس می توانید با یک شستشوی معمولی در ماشین لباسشویی و یا با دست لباس را شستشو دهید.

لکه آب میوه

برای از بین بردن این نوع لکه، لباس را 30 دقیقه در آب سرد خیس کنید. مقداری سرکه سفید را به آرامی روی لباس بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. بعد از لباس را با ماشین لباسشویی یا با دست شستشو دهید.

لکه چمن

لکه های چمن از جمله سخت ترین لکه ها برای تمیز کردن هستند. چرا که کلروفیل موجود در چمن وارد بافت لباس می شود. برای از بین بردن لکه چمن از لباس کودکان ابتدا لکه را با اسپری لکه بر پاک کنید. سپس در ماشین لباسشویی با مواد شوینده آنزیم دار و داغ ترین آبی که برای پارچه بی خطر است لباس را بشویید. بعد از آن می توایند برای حذف مواد آنزیمی یک مرتبه دیگر لباس را با مواد شوینده بدون آنزیم شستشو دهید.

لکه ادرار

شستشو این لکه اگر بلافاصله انجام شود، به راحتی با آب و صابون تمیزخواهد شد. در صورتی که مدت زمانی گذشت و لکه پاک نشد بهتر است از پاک کننده های آمونیاکی استفاده کنید. دقت داشته باشید باید پاک کننده را با آب رقیق کنید و بعد از شستشو هم پارچه را چند بار آب بکشید تا باعث آسیب رساندن به پوست نوزاد نشوید. به خاطر داشته باشید که ابتدا یک گوشه‌ی لباس را به محلول آمونیاک و آب آغشته کنید تا مطمئن شوید که رنگ لباس ثابت است و صدمه نمی‌بینید. سپس به‌طور معمول شست‌‍وشو را ادامه دهید. به یاد داشته باشید که هرگز سفیدکننده را با سرکه یا آمونیاک مخلوط نکنید. این ترکیب بخارات سمی ایجاد می‌کند و می‌تواند برای شما و سایر اعضای خانواده خطرناک باشد.

لکه مدفوع

برای پاک کردن لکه مدفوع باید از پاک کننده های آنزیمی استفاده کنید. البته وقتی کودک هنوز غذا نمی خورد، این لکه ها با آب و صابون مخصوص نوزاد به راحتی از بین خواهند رفت. اما بعد از شروع غذا خوردن، پاک کردن مدفوع کودک کمی مشکل خواهد شد. برای این کار باید ابتدا لباس را در آب خیس کنید و بعد پاک کننده آنزیم دار را به آن اضافه کنید و اجازه دهید عمل کند. در این روش هم باید پاک کننده را کم استفاده کنید و لباس را چند بار آب بکشید.

نکات مهم در شستشوی صحیح لباس کودکان

  • دسته بندی کردن لباس ها قبل از شستشو از اقدامات مهم برای جلوگیری از آسیب هایی مانند تغییر رنگ و تغییر بافت و غیره است.
  • لباس ها برچسبی همراه خود دارند که معمولا به قسمتی از لباس دوخته و یا چسبیده است، حتما قبل از شستشو به آن توجه کنید.
  • روش درست این است که لباس ها را با هم شستشو نکنیم. لباس نوزادان و بزرگسالان را نباید همزمان شستشو کرد.
  • لباس کودکان و نوزادان را بلافاصله بعد از کثیف شدن بشویید.
  • اگر لباس کودک شما لکه ندارد، بهتر است با آب ولرم شستشو شود. در صورت داشتن لکه روی لباس، ابتدا لباس را آب سرد شستشو نمایید. دقت کنید امکان دارد بعضی از لکه ها و کثیفی ها با خیساندن طولانی مدت در آب ثابت شوند و پاک نشوند.
  • از وایتکس و سفید کننده ها برای شستن لباس کودکان و نوزادان هرگز استفاده نکنید.
  • برای خشک کردن لباس کودکان و نوزادان توجه کنید، حتما از هوای آزاد و نور غیرمستقیم استفاده کنید. از خشک کردن لباس‌ها در حمام خودداری کنید.
  • قبل از قرار دادن جوراب‌ها و سایر پوشاک کوچک کودک در داخل ماشین، حتما آن‌ها را داخل یک کیسه توری قرار دهید. این کیسه سبب می‌شود که علاوه بر نفوذ راحت آب و ماده‌ی شوینده از بافت توری به لباس، جوراب‌های کوچک کودکتان در حین شست‌وشو درون ماشین لباسشویی ناپدید نشود.
  • تمام اتصال‌دهنده‌های لباس مثل قلاب و قزن را ببندید تا به لباس‌های دیگر گیر نکند. همچنین هنگام تا کردن و قرار دادن لباس‌‌ها داخل کمد، آن‌ها را یک‌بار با دقت چک کنید تا مطمئن شوید که در حین شست‌وشو، هیچ دکمه، قزن یا اکسسوری تزئینی لباس آسیب ندیده باشد. در واقع باید از سالم بودن و نبود شکستگی در این قسمت‌ها مطمئن شوید. شکستگی و ایجاد لبه‌های تیز، سبب تحریک پوست کودک یا ایجاد خراش روی انگشتان ظریف دست و پای او می‌شود.

لطفا امتیاز بدهید
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت